W lipcu 2023 główny lekarz weterynarii potwierdził wystąpienie rzekomego pomoru drobiu u brojlerów kurzych. Choroba została stwierdzona na podstawie wyników badań laboratoryjnych otrzymanych z Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach. Ostatni tego typu przypadek choroby odnotowano w Polsce w 1974 r, zatem choroba Newcastle powróciła po prawie 50 latach!
Ognisko rzekomego pomoru drobiu stwierdzono w gospodarstwie komercyjnym w powiecie białostockim, w którym utrzymywane było ponad 40 tys. ptaków.

Spis treści [ukryj]

  Czym jest rzekomy pomór drobiu?

  rzekomy pomór drobiu

  Rzekomy pomór drobiu, inaczej nazywany chorobą Newcastle, jest wysoce zjadliwą chorobą wirusową. Jest to jedna z najbardziej powszechnych i wysoce zaraźliwych chorób układu oddechowego, na którą narażone są ptaki w każdym wieku. Wirus drobiu jest niebezpieczny nie tylko dla ptaków hodowlanych, ale również dla dzikiego ptactwa. Cechuje go duża zaraźliwość oraz śmiertelność, która może wynosić blisko 100 procent. Rzekomy pomór drobiu negatywnie wpływa na wyniki produkcyjne brojlerów kurzych. Może prowadzić do ograniczeń w handlu międzynarodowym, a także strat w produkcji jaj.

  W jaki sposób drób może zarazić się chorobą Newcastle?

  Wirus rzekomego pomoru drobiu roznosi się drogą kropelkową. Jest on bardzo zaraźliwy, a do zarażenia może dojść poprzez układ oddechowy oraz pokarmowy. Zakażenie następuje poprzez kontakt z chorym ptakiem za pośrednictwem wydzieliny zapalnej. Okres inkubacji wirusa trwa od 2-15 dni. Choroba częściej spotykana jest w stadach ptaków przyzagrodowych, a powodem jej szerzenia się jest m.in. niewłaściwa bioasekuracja oraz złe praktyki produkcyjne.

  Jakie są objawy rzekomego pomoru drobiu?

  chora kura

  Choroba Newcastle objawia się przede wszystkim dyszeniem. Występuje również kaszel u drobiu. Często przebiega z objawami neurologicznymi tj. obwisłe skrzydła, kręcenie głową i szyją, krążenie i paraliż. U wielu ptaków obserwuje się również obrzęk tkanek wokół oczu i karku, a także problemy z przewodem pokarmowym, które skutkują zielonkawą i wodnistą biegunkę. Do objawów wirusa Newcastle zalicza się również spadek znoszonych jaj przez kury nioski.

  Leczenie choroby Newcastle

  Choroba Newcastle u ptaków jest niemożliwa do wyleczenia. Nie ma skutecznego programu leczenia, który zwalczyłby chorobę. W sytuacji pojawienia się choroby następuje wybicie stada, a następnie jego utylizacja. Należy usunąć wszystkie przedmioty, z którymi ptaki miały kontakt. Wokół ogniska choroby Necastle wyznacza się strefy – obszaru zapowietrzonego oraz obszaru zagrożonego.

  Jak chronić drób przed rzekomym pomorem drobiu

  szczepienie kur

  Ochrona kur przed chorobą ND ma na celu zapobieganie wystąpienia zakażenia u ptaków. W tym celu stosuje się szczepienia za pomocą żywych szczepionek.

  Bioaskuracja hodowli drobiu

  bioasekuracja ferm

  Bardzo duże znaczenie odgrywa bioasekuracja. Wirus rzekomego pomoru drobiu można zniszczyć przy użyciu środków dezynfekujących np. preparatu Rapicid, który wykazuje dużą skuteczność zwalczaniu ND. Wirus w ściółce może zachować żywotność nawet przez okres 2 miesięcy, dlatego ważne jest regularne odkażanie kurnika oraz ściółki również suchą dezynfekcją np. środkiem Sandezia lub środkiem Dezosan Wigor. Przed każdym gospodarstwem, w którym utrzymywane są zwierzęta powinny znajdować się maty wejściowe, które mają na celu odkażenie obuwia. Osoby wchodzące do wnętrza kurniku należy zaopatrzyć jednorazową odzież wraz z ochraniaczami na obuwie. We wjeździe do gospodarstwa należy stosować maty przejazdowenasączone środkiem dezynfekcyjnym lub bramy bioasekuracyjne odkażające pojazdy. Należy zadbać, by do budynku inwentarskiego nie miały dostępu dzikie ptaki, dlatego w oknach powinny znajdować się siatki zabezpieczające. Więcej na temat bioasekuracji przeczytasz w naszych pozostałych poradnikach

  Rzekomy pomór drobiu – ogromne zagrożenie dla gospodarki

  Choroba Newcastle podlega obowiązkowemu zwalczeniu. Jej występowanie w ujęciu globalnym niesie ze sobą ogromne straty ekonomiczne, które są bardzo dotkliwe dla gospodarki światowej. Dlatego tak ważne jest zapobieganie chorobom zakaźnym i upadkom ptaków.