Ogrodzenia elektryczne

Ogrodzenia elektryczne przeciw dzikom

Odwiecznym problemem, z jakim borykają się liczne Koła Łowieckie oraz gospodarze wiejscy są szkody łowieckie powodowane przez dziką zwierzynę. Najgroźniejszymi osobnikami, które powodują najbardziej rozległe straty wśród plonów są dziki. Obecnie ich liczebność w Polsce liczy się na ok. 270 tys. Grasując w stadzie, w ciągu jednej nocy dziki są w stanie zniszczyć ogromną część upraw kukurydzy oraz roślin bulwiastych (m. in. ziemniaków).

Dzik Dzik

Według Ustawy o prawie łowieckim z 13 października 1995 roku [Dz.U.05.127.1066 ze zm.] odpowiedzialność za wszelkie zniszczenia ponoszą dzierżawiący ziemię myśliwi, czyli bezpośrednio Koła Łowieckie. Na tej podstawie są oni zobowiązani do wynagrodzenia poniesionych przez rolnika szkód. Jednakże to rozwiązanie w pełni nie wynagrodzi siły i nakładu pracy, które trzeba włożyć w uprawę. Poza tym wypłacenie odszkodowań bardzo nadszarpuje budżet finansowy Kół Łowieckich. Z tego względu najskuteczniejszą oraz najkorzystniejszą metodą ochrony upraw, pastwisk i innych terenów zielonych przed zniszczeniami jest wybór odpowiedniego zabezpieczenia, czyli ogrodzenia elektrycznego.

Dobór pastucha na dziki, który maksymalnie zabezpieczałby plantację nie jest wcale rzeczą prostą. Na rynku dostępne są różne urządzenia zapobiegające szkodom łowieckim. Przy kompletowaniu całej aparatury przede wszystkim należy zwrócić uwagę na moc elektryzatora, która nie powinna być niższa niż 3000mJ, a różnica potencjałów urządzenia nie mniejsza niż 10000V. Takie parametry są w stanie zapewnić skuteczną ochronę upraw nawet przy bardzo długich ogrodzeniach. Moc jest tym ważniejsza, jeśli weźmie się pod uwagę, iż dziki posiadają grubą szczecinę, która zmniejsza ich odczucie bólu podczas zetknięcia się z elektryzatorem o małej energii impulsu. Zakupienie pastucha o dużej mocy efektywnie zniechęci zwierzę do przekraczania ogrodzonego terenu upraw, gdyż podczas ewentualnych wtargnięć zostanie ono porażone krótkotrwałym bodźcem elektrycznym. Najpraktyczniejsze okazują się elektryzatory akumulatorowe bądź solarne, ze względu na to, że na zabezpieczanych plantacjach z reguły nie ma możliwości podłączenia do sieci elektrycznej, gdyż znajdują się one bezpośrednio przy lesie.

Przy skutecznym eliminowaniu szkód łowieckich istotny jest również dobór odpowiednich słupków ogrodzeniowych. Ze względu na wysoką wytrzymałość oraz elastyczność szczególnie polecane są słupki z włókna szklanego, które są praktycznie niezniszczalne. Równie skuteczne okazuje się także zastosowanie zwykłych palików z drewna. Ze względu na materiał, z których wykonano słupki do wyboru ma się różne typy izolatorów. Wykonane z najwyższej jakości materiałów izolatory chronią całe ogrodzenie przed przebiciami czy awariami.

Podczas projektowania linii ogrodzenia elektrycznego do zabezpieczania upraw przed dzikami należy wziąć pod uwagę umieszczenie przewodów na odpowiedniej wysokości. Do ochrony pól przed tym gatunkiem zwierzyny czarnej idealnie nadają się ocynkowane linki stalowe, które charakteryzuje wysoka wytrzymałość na zrywanie (w porównaniu do drutu o jednakowym przekroju nawet 10-krotnie większą). Zaleca się zastosowanie dwóch linek, z których pierwsza powinna znajdować się 40-45 cm nad ziemią, natomiast druga ok. 70-75cm. Takie rozmieszczenie przewodów zmniejsza ryzyko sforsowania ogrodzenia przez dzika praktycznie do zera. Dodatkowo można zastosować trzeci przewód - na wysokości ok. 25 cm, gdy na terenie, na którym znajduje się pastuch występują pofałdowania i różnice w poziomie. Linkę stalową bezproblemowo można naciągnąć za sprawą specjalnego napinacza i kierownicy.

Dzik wymiary Dzik wymiary
Komentarze