Zwalczanie szkodników Dezynfekcja, deratyzacja, dezynsekcja

Dezynsekcja w budynkach inwentarskich

Budynek inwentarski tj. kurnik, chlewnia lub obora - to miejsce, gdzie owady są wszędzie, to wszystko przez powstający obornik, który je "przyciąga". Warunki panujące przy hodowli zwierząt gospodarskich są idealne dla rozwoju larw owadów: jest wilgotno, ciepło i znajduje się mnóstwo pożywienia dla szkodników. W tak dogodnych warunkach owady namnażają się w błyskawicznym tempie. Natrętne insekty biegające i latające w gospodarstwach to ogromny problem dla gospodarzy, a jeszcze większy dla zwierząt, ponieważ są nosicielami wielu groźnych chorób. Owady roznoszą choroby grzybicze, bakteryjne i wirusowe, pomiędzy zwierzętami z jednego gospodarstwa ale również pomiędzy gospodarstwami. Zwierzęta bytujące w budynku pełnym owadów np. much narażone są na stres, nie mogą odpocząć oraz spokojnie pobierać paszy i wody, wiąże się to z zmniejszeniem ich produktywności, a jednocześnie obniżenie jakości produktów zwierzęcych oraz pochodzenia zwierzęcego tj. mięsa, mleka, jaj. Dezynsekcja - to walka z owadami biegającymi, latającymi oraz ich larwami. Najczęstszymi owadami występującymi w budynkach inwentarskim są muchy, pluskwy, prusaki oraz mrówki.

Spis treści [ukryj]

    Krowa i muchy Krowa i muchy

    Mechaniczne metody walki z insektami

    Do mechanicznej walki z owadami w budynku inwentarskim należy zaliczyć stosowanie lamp rażących. Lampy owadobójcze w swojej budowie posiadają specjalną świetlówkę, która emituje specjalne światło ultrafioletowe, skutecznie zwabiając owady na rozgrzaną siatkę, co powoduje ich natychmiastową śmierć. Moce świetlówek dobierane są do powierzchni obiektu. Pułapka świetlna jest gotowa do użytku - wystarczy podłączyć do sieci 230 V. Lampy owadobójcze należy najlepiej na wysokości 2-3 metrów, najlepiej przy wejściach do obiektu . Moc lampy należy dobrać do powierzchni pomieszczenia, według zaleceń producenta. Do schwytania owadów latających w budynku bardzo dobrze sprawdzają się również lepy, pokryte substancją lepową z dwóch stron, odporną na wysokie temperatury oraz wilgotność. Kurtyna lepowa pozostaje skuteczna nawet do 12 miesięcy. Lepy na muchy należy zawieszać w wejściach, gdzie owady przedostają się do wnętrza budynku. Warto zabezpieczyć się przed muchami i innymi owadami latającymi również na zewnątrz budynku, aby schwytać już pierwsze szkodniki przed wtargnięciem do obiektu. Pułapka Redtop zachęca owady za pomocą wabika, opartego na naturalnych składnikach, aby weszły do środka zasadzki. Pułapka powinna znajdować się w dobrze nasłonecznionym miejscu, na wysokości 1,5 metra od ziemi. Duża pułapka Redtop umożliwia schwytanie do 22 tys. sztuk owadów.

    Lampa na owady Lampa na owady

    Chemiczne sposoby usuwania owadów z budynku

    Chemiczna walka z owadami polega na stosowaniu preparatów owadobójczych wewnątrz budynków. Środki dezynsekcyjne zazwyczaj są w formie proszku lub płynu do rozcieńczenia z wodą, ale dostępne są również gotowe opryski, spraye oraz świece owadobójcze. Przygotowanym roztworem należy pryskać lub malować ściany, podłogi, drzwi, okna, futryny. Roztwór należy sporządzać w proporcjach według zaleceń na opakowaniu. Preparaty w formie proszku (AT TAK), można rozsypywać na powierzchni budynku oraz na tackach, w miejscach gromadzenia się owadów. Preparaty owadobójcze w swoim składzie posiadają silną substancję czynną tj. cypermetryna, imidaklopryd, thiamethoxan, tetramycyna lub dektametryna. Substancja czynna powoduje efekt biobójczy w szybkim czasie, powodując śmierć owada po jednorazowym kontakcie. Oprócz substancji czynnej, istotnym składnikiem jest substancja wabiąca, która skutecznie przyciąga owady. Insekty bardzo łatwo uodparniają się na daną substancję czynną, dlatego ważne jest, aby preparaty stosować naprzemiennie. Można również zastosować preparat, który w swoim składzie posiada dwie substancje czynne - Penta Forte (Imidaklopryd + Cypermetryna), a nawet trzy substancje czynne - Draker.

    Oprysk na owady Oprysk na owady

    Dezynsekcja poprzez zadymianie

    Wyjątkowo skuteczny jest proces zadymiania pomieszczeń, za pomocą świecy dymnej Dobol. Po kontakcie Cyfenotryny z wodą zachodzi reakcja chemiczna, podczas której wydziela się mgiełka, która dociera we wszystkie otwory i zakamarki, skutecznie likwidując zagnieżdżone w nich owady. Ważne, aby podczas procesu zadymiania w pomieszczeniu nie znajdowały się zwierzęta oraz ludzie. Aby uzyskać jak najwyższą skuteczność dezynsekcji w budynkach inwentarskich, najlepiej zastosować dwie metody - chemiczną oraz mechaniczną, tj. lampy rażące oraz oprysk.

    Świeca dymna Dobol Świeca dymna Dobol
    Komentarze