Virkon H2O w opakowaniu 10 kg jest profesjonalnym preparatem o działaniu bakteriobójczym, wykorzystywanym do dezynfekcji wody pitnej dla zwierząt oraz usuwania biofilmu w systemach pojenia zwierząt. Jego stosowanie pozwala zachować dobrostan zwierząt oraz utrzymać wysoką efektywność produkcyjną. Zapobiega namnażaniu się bakterii, grzybów i glonów, które stanowią poważne zagrożenie dla zdrowia zwierząt.
Jak działa Virkon H2O do dezynfekcji systemów pojenia?
Preparat ma postać proszku dobrze rozpuszczalnego w wodzie o zróżnicowanej temperaturze, nawet w wodzi zimnej. Szybkość rozcieńczania zależy od temperatury wody oraz jej pH zarejestrowanego w punkcie pojenia. Rozpuszczając preparat w wodzie o temperaturze 15oC zdolność bakteriobójczą osiągniemy po 60 minutach. Przy niższych temperaturach czas rozpuszczania preparatu Virkon H2O może ulec wydłużeniu. Zalecane pH wody wynosi między 5 - 6,5. Skuteczność bakteriobójczą w przypadku linii pojenia można osiągnąć przy rozcieńczeniu mieszczącym się w zakresie od 1,25 g/litr wody (1:800) do 0,67 g/litr wody(1:1500). Całkowite usuwanie biofilmu należy rozcieńczyć 10 g preparatu/ 1 litr wody, pozostawiając w systemie wody pitnej na okres 4 godzin.
Korzyści stosowania preparatu Virkon H2O
- zmniejszenie ilości patogenów chorobotwórczych (baktrie, grzyby, mikroorganizmy)
- zapobieganie gromadzeniu się i usuwanie biofilmu w rurach
- Usuwanie pozostałości antybiotyków w wodzie pitnej
- dezynfekcja i zakwaszanie wody pitnej
- Ogranicza ilość chorób w stadzie, przez co przyczynia się do zwiększenia efektywności produkcyjnej.
Kiedy przeprowadzać czyszczenie systemów wody pitnej dla zwierząt?
- Przed wprowadzeniem nowego stada – w celu usunięcia wszystkich patogenów chorobotwórczych oraz zanieczyszczeń, które mogły by zagrozić zdrowiu nowego stada.
- W trakcie cyklu produkcyjnego, – regularne przepłukiwanie oraz dezynfekcję systemów wody pitnej zgodnie z ustalonym harmonogramem,
- Po zakończeniu cyklu produkcyjnego drobiu, –w celu usunięcie wszystkich resztek organicznych i osadów, które wytwarzają się w rurach transportujących wodę ptakom hodowlanym, tzw. biofilm
- Po zakończonej antybiotykoterapii
- Po naprawach i konserwacjach systemu pojenia, co uniemożliwia przedostanie się przypadkowych zanieczyszczeń do systemu wody pitnej
Biofilm w systemach pojenia
Higiena wody odgrywa istotną rolę w celu zapewnienie zdrowia zwierząt hodowlanych oraz odpowiednich efektów produkcyjnych pod względem masy drobiu rzeźnego oraz nieśności w przypadku kur niosek. Biofilm gromadzi się wewnątrz rur automatycznych systemów pojenia drobiu, w najmniejszych zakamarkach tworząc zwarte warstwy osadów, rodzaj błony biologicznej, zawierającej liczne mikroorganizmy, bakterie, grzyby i glony, które mogą dostać się do wody pitnej spożywanej przez zwierzęta. Każdorazowe podawanie antybiotyków wiąże się z wytwarzaniem warstwy osadów w rurach, które będą zagrażały zdrowiu zwierząt . Dezynfekcja wody pitnej oraz przepłukiwanie systemów pojenia jest najskuteczniejszym sposobem zwalczania biofilmu i likwidacji zanieczyszczeń biologicznych. Ponadto monitorowanie jakości wody pozwala na wczesne wykrycie zanieczyszczeń co pozwoli na wcześniejsze podjęcie działań zapobiegawczych.
Jak stosować Virkon H2O
- Preparat ma postać proszku który rozpuszcza się w wodzie, a następnie wpuszcza do systemu pojenia zwierząt. Preparat osiągnie zdolność bakteriobójczą po 60 minutach od rozpuszczenia proszku w wodzie,
- Wykazuje działanie antybakteryjne w zakresie od 1,25 g/litr (1:800) do 0,67 g/litr (1: 1500),
- Stopień rozcieńczenia należy dobrać w zależności od zarejestrowanego pH wody, aby jego docelowy zakres wynosił między 5,0 a 6,5.
- Usuwanie biofilmu - należy rozcieńczyć 10 g preparatu/ 1 litr wody, pozostawiając w systemie wody pitnej na okres 4 godzin.
Virkon H2O - Substancja czynna:
Bis(peroksymonosiarczano) bis(siarczan) pentapotasu zaw. 492,5 g/kg
Zawiera również: alikolobenzenosulfonian, wodorosiarczan (VI) potasu, disiarczan dipotasu
Opakowanie 10 kg
Pozwolenie nr 9197/23
Uwaga! Produktów biobójczych należy używać z zachowaniem środków ostrożności. Przed każdym użyciem należy zapoznać się z etykietą i informacjami dotyczącymi produktu.