Energooszczędne systemy oświetlenia budynków inwentarskich zyskują coraz większe znaczenie na rynku hodowli zwierząt. W naszej ofercie posiadamy nowoczesne lampy świetlówkowe, które posiadają ogromną przewagę nad tradycyjnymi żarówkami żarowymi. Aby wytworzyć takie samo natężenie światła z zastosowaniem opraw świetlówkowych jak w przypadku oświetlenia żarowego potrzeba ok. 6 raz mniej energii elektrycznej. Poniżej można znaleźć także oprawy lamp ze standardem IP65 oraz zaawansowane sterowniki oświetlenia, które zarządzają pracą świetlówek. Nie należy zapominać o technologii Led która jest aktualnie kluczowana w oświetleniu kurnika i innych budynków inwentarskich.
Odpowiednie oświetlenie kurnika to takie, które zapewni hodowlanym zwierzętom jak najlepsze zasymulowanie naturalnego światła dziennego. Możemy to zrealizować po pierwsze przez użycie odpowiednich lamp z dedykowanymi źródłami światła o odpowiedniej barwie. Całość musi współpracować ze sterownikiem oświetlenia, który zaprogramowany będzie zgodnie z harmonogramem włączał i wyłączał światło w kurniku. Nie należy tutaj zapominać o funkcji ściemniania i rozjaśniania, czyli płynnego przechodzenia dnia w noc i z nocy w dzień. Płynne ściemnianie, aż do całkowitej ciemności to czas dla hodowanych zwierząt na przygotowanie się do nocy, znalezienie odpowiedniego miejsca i pozycji do odpoczynku.
Lampy do kurnika – czyli jak zadbać o równomierne rozłożenie światła w kurniku
Lampy stanowiące główny element systemu oświetlenia w kurniku muszą spełniać kilka założeń i realizować szereg funkcji aby zapewnić odpowiedni dobrostan dla hodowanego drobiu. Chów brojlerów, kaczek, indyków czy innego drobiu to olbrzymia odpowiedzialność, która spoczywa na hodowcy. Ptaki, które żyją w środowisku naturalnym wszystkie swoje cykle życiowe podporządkowują pod długość dnia i nocy. Drób hodowlany także stymulowany jest przez długość okresu świetlnego, który im zaprogramujemy. Bardzo duże znaczenie ma barwa światła, które lampy inwentarskie emitują , musi ono być jak najbardziej zbliżone do naturalnego światła dziennego. Oto podstawowe cechy lamp stosowanych w kurnikach:
- Wodoszczelność i pyłoszczelność - W każdym budynku inwentarskim panują trudne warunki dużej wilgotności i zapylenia. Lampy powinny mieć współczynnik szczelności IP 67 lub wyższy.
- Barwa emitowanego światła - dla większości zwierząt także dla drobiu najlepsza jest barwa naturalna ciepła czyli 3000K. Dla indyków wielu hodowców używa barwy neutralnej 4000K.
- Równomierne rozłożenie lamp w kurniku - Lampy należy rozmieszczać w ten sposób by cała powierzchnia posadzki kurnika była równomiernie doświetlona. Należy unikać ciemnych kątów i miejsc nadmiernego natężenia światła. Same lampy obowiązkowo muszą mieć równomierne światło bez rozjaśnień i odblasków.
- Częstotliwość światła i migotanie - Lampy dla kur i innego drobiu nie mogą migotać. Jest to niekomfortowe dla zwierząt. Jest to o tyle problematyczne, że ptaki widzą światło nieco inaczej niż my, łatwiej wyłapują migotanie które zwiększa agresję i jej objawy jak kanibalizm i pterofagia.
- Ściemnianie czyli zmiana natężenia światła - Lampy ściemnialne do kurnika to podstawa dobrej hodowli drobiu. Poprzez zmianę natężenia światła stymulujemy kury lub je uspokajamy. Jest to ważne dla każdego drobiu od przepiórek po gęsi. Lampy powinny dać się ściemniać i rozjaśniać od 1% do 100% mocy.
-
Oświetlenie kurnika przydomowego a ilość znoszonych jaj
Dla kur niosek oświetlenie kurnika i wybór odpowiednich lamp jest bardzo ważny. Wiele osób zapomina o tym fakcie lub po prostu nie ma wiedzy. Długość dnia i nocy to podstawowy czynnik stymulujący kury do znoszenia jaj. Jeżeli chcemy by nasze kur znosiły zdrowe i ładne jaja ważne jest światło i odpowiednia pasza. Jeżeli więc hodujemy kury nioski bez względu na rasę czy to są Leghorn czy Rosa czyli najpopularniejsze czerwone kury z czarnym ogonkiem dajmy im dobre lampy emitujące równomierne światło o barwie 3000K. Dedykowane lampy inwentarskie dają możliwość płynnego ściemniania. Prosty sterownik oświetlenia da więcej niż piękne gniazda czy grzędy. Najczęściej popełnianym błędem jest zamontowanie 1 lampy w kurniku np. nad wejściem, która emituje mocne światło i oślepia kury. Takie oświetlenie ma wszystkie niekorzystne cechy począwszy od braku równomiernego oświetlania i liczne światłocienie. Pamiętajmy że lampy w kurniku mają być dobre przede wszystkim dla ptaków, a nie dla hodowcy.