Ogrodzenie elektryczne są powszechnie stosowane na terenie całej Europy. Często możemy natknąć się na nie na spacerach poza miastem. Dla mieszkańców wsi groźnie wyglądająca tabliczka „Uwaga Ogrodzenie elektryczne” nie jest niczym nowym, jednak dla mieszkańców miast bywa ona często dużym zaskoczeniem i powodem do obaw - ale czy słusznie? W tym artykule postaramy się przybliżyć temat pastuchów elektrycznych i rozwiać wszelkie wątpliwości.

Spis treści [ukryj]

  Jak zbudowane jest ogrodzenie elektryczne?

  Pastuch elektryczny to nic innego jak proste ogrodzenie składające się ze słupków, izolatorów, przewodów i elektryzatora – właśnie elektryzatory zwane są potocznie pastuchami elektrycznymi. Przewód będący dobrym przewodnikiem (często drut lub specjalna taśma) rozpinany jest na palikach przy użyciu specjalnych izolatorów, które izolują przewód od ziemi. W zależności od potrzeb, celowi jakiemu ma służyć ogrodzenie elektryczne, tych przewodów może być więcej niż jeden. Plecionki lub taśmy dodatkowo napinane są sprężynami naciągowymi, a w miejscu bram i przejść wykonywane są zestawy bramowe. Dobrym zwyczajem jest umieszczenie na ogrodzeniu tabliczki ostrzegawczej – właśnie ta jaskrawa tabliczka najczęściej zwraca naszą uwagę.

  Jak działa elektryczny pastuch?

  Elektryzator Elektryczny pastuch zwany także impulsatorem generuje krótkie impulsy elektryczne z częstotliwością około 1 impuls na sekundę. Impuls ten ma bardzo wysokie napięcie (około 10 000V lub więcej) jednak bardzo małą moc to napięcie to nic innego jak różnica potencjałów pomiędzy ziemią a przewodem ogrodzenia. Dotykając przewodu i stojąc na ziemi odczujemy bardzo nieprzyjemne kopnięcie. Ten nieprzyjemny przeskok ładunku elektrycznego odstrasza i nakazuje respekt w stosunku do wygrodzenia. Ogrodzenia elektryczne działają więc na zasadzie dostarczania impulsów elektrycznych na przewody umieszczone na palikach. Kiedy zwierzę dotyka lub próbuje przekroczyć ogrodzenie, odczuwa krótkotrwały, ale niegroźny impuls elektryczny. Jest to na ogół wystarczająco nieprzyjemne, aby odstraszyć zwierzę, jednocześnie nie powoduje obrażeń ani szkód.

  Do czego służą ogrodzenia elektryczne?

  Pastuchy elektryczne, są popularnym narzędziem w rolnictwie i hodowli zwierząt. Służą one do kontrolowania ruchu zwierząt i zapobiegania ucieczkom z terenu pastwiska lub gospodarstwa. Działają obustronnie: z jednej strony dozorują bydło, owce i inne zwierzęta gospodarskie z drugiej strony chronią inwentarz przed dzikimi zwierzętami – szczególnie drapieżnikami, które mogłyby chcieć sforsować ogrodzenie i zapolować na inwentarz. Pastuchy są szeroko stosowane także poza rolnictwem. Spotkać je można masowo w ogrodach zoologicznych, w przydomowych ogródkach gdzie dozorują psy. Ostatnio wręcz masowo zakładane są na elewacjach - zabezpieczają strychy i poddasza przed dostępem kun. Nie należy zapominać o bardzo ważnej funkcji jaką jest ochrona upraw przed dzikami i innymi dzikimi zwierzętami. Właśnie będąc na spacerze pod lasem najłatwiej natknąć się na takiego pastucha elektrycznego zakładanego i dozorowanego przez myśliwych.

  Czy pastuchy elektryczne są bezpieczne?

  Elektryzatory czyli serca pastuchów elektrycznych to urządzenia podlegające rygorystycznym normom produkcji. Muszą być stu procentowo bezpieczne by zostały dopuszczone do sprzedaży. Istnieją normy i standardy regulujące ogrodzenia elektryczne, które mają na celu zapewnienie bezpieczeństwa zwierząt i ludzi. Wiele krajów posiada przepisy prawne, które określają minimalne wymagania dotyczące ogrodzeń elektrycznych, takie jak odstępy między drutami, maksymalne poziomy impulsów elektrycznych i odpowiednie oznaczenia. Zasadniczo nie mogą robić krzywdy ani ludziom ani zwierzętom, aczkolwiek kopniecie pastuchem elektrycznym nie należy do przyjemnych – no cóż taka rola ogrodzenia elektrycznego. Impulsatory różnią się też energią emitowanego impulsu ze względu na to do jakiego celu zostały wyprodukowane. Innej energii impulsu potrzeba by odstraszyć kunę, inną dla koni i dla bydła a jeszcze inną do dozorowania ślimaków. Pastuch elektryczny nie niesie zagrożeń życia i zdrowia dla ludzi aczkolwiek powinny go unikać osoby np. z wadami serca. Porażenie elektrycznym pastuchem jest bardzo nieprzyjemne dlatego zachowajmy dystans i nie dotykajmy go.

  Ogrodzenia elektryczne powinno być odpowiednio oznakowane, aby ludzie byli świadomi ich obecności. To pomaga zapobiec przypadkowym kontaktom z elektrycznymi przewodami.

  Czy elektryczny pastuch wymaga pozwolenia?

  Ogrodzenie elektryczne zamontowane na własnej posesji nie wymaga pozwolenia ani zgody. Nie ma rygorystycznych przepisów, które by to zabraniały. Właściciel ogrodzenia zobowiązany jest zadbać by spełniało wszystkie normy - musi być bezpieczny dla ludzi i zwierząt. Dobrze aby był wyraźnie oznaczony jaskrawymi - rzucającymi się w oczy tabliczkami.

  Podsumowanie

  Ogrodzenia elektryczne mogą być bezpiecznym narzędziem do kontroli ruchu zwierząt, o ile są odpowiednio zainstalowane, konserwowane i używane zgodnie z przepisami. Regulacje prawne dotyczące ogrodzeń elektrycznych mają na celu zapewnienie bezpieczeństwa zarówno zwierząt, jak i ludzi, co przekłada się na minimalizację ryzyka wypadków i kontrowersji związanych z tymi urządzeniami. Ważne jest, aby przestrzegać obowiązujących przepisów i dbać o to, aby ogrodzenia elektryczne były skonstruowane i używane w sposób, który minimalizuje ryzyko obrażeń. Jeżeli zauważymy na spacerze ogrodzenie elektryczne zachowajmy dystans i respekt, w końcu ogrodzenie to zostało postawione właśnie do tego celu.