Strach przed suszą oraz niestabilne warunki pogodowe to jeden z tematów który niepokoi ogrodników, sadowników, rolników oraz każdego miłośnika ogrodów czy roślin doniczkowych. Niestety klimat się zmienia, częściej dotyka nas susza, wysokie temperatury i niewielkie ilości opadów. Trudniej utrzymać wilgoć w glebie, a w celu zachowania dobrostanu roślin i osiągnięcia efektywnych plonów należy zadbać o właściwe nawodnienie roślin. Woda to życie, ale jak dłużej zatrzymać ją w glebie? Innowacyjnym preparatem okazuje się hydrożel ogrodniczy w postaci super chłonnego polimeru, który doskonale sprawdza się jako magazyn wody.

Spis treści [ukryj]

    Odpowiednie nawodnienie upraw to klucz do uzyskania zdrowych, zadbanych oraz dorodnych plonów. Agrożel magazyn wody cieszy się ogromnym uznaniem i jest chętnie wykorzystywany jako dodatek do gleby, który umożliwia zatrzymanie wody pochodzącej z deszczu lub podlewania i jej oddawanie w okresie suszy. Stosowanie hydrożelu w ogrodnictwie niesie ze sobą wiele korzyści, w tym ekonomicznych, dlatego w tym artykule przybliżymy pojęcie hydrożelu ogrodniczego, jego niesamowite właściwości oraz korzyści jakie można osiągnąć poprzez jego zastosowanie w uprawach działkowych, rolnych czy doniczkowych.

    Hydrożel ogrodniczy jako dodatek do gleby

    Co to jest Hydrożel ogrodniczy?

    Hydrożel zwany również agrożelem to wysokiej jakości substancja posiadająca właściwości magazynowania wody. Najczęściej ma postać proszku albo małych granulek, które dzięki swojej porowatej strukturze doskonale chłoną wodę lub wilgoć z otoczenia, zatrzymując jej nadmiar w sobie i oddając w odpowiednim momencie. Kulki hydrożelowe składają się z wielocząsteczkowych, nierozpuszczalnych polimerów, które dzięki zdolności sorpcji kationów, poprawiają fizyczne właściwości gleby. Hydrożele ogrodnicze coraz częściej są stosowane do przygotowywania podłoża pod uprawy warzyw czy roślin ozdobnych wysadzanych w gruncie oraz w doniczkach. Zastosowany przed założeniem trawnika będzie utrzymywał wilgoć w glebie i zapobiegał przesuszeniu trawy. Dzięki niemu rzadziej można podlewać rośliny, gdyż utrzymuje wilgoć w glebie. Przekłada się to z kolei na dobrostan roślin oraz oszczędność czasu i pieniędzy związanych z kosztem wody zużytej do podlewania ogrodu, upraw rolnych czy sadowniczych.

    Hydrożel ogrodniczy Hydrożel ogrodniczy

    Jak działa hydrożel magazyn wody?

    Te niezwykle chłonne granulki składające się z nierozpuszczalnych polimerów, mają porowatą strukturę, która sprawia, że hydrożel może pochłonąć o wiele więcej wody, niż wynosi jego objętość. Proces ten trwa niezwykle krótko, a pęczniejące granulki w dotyku przypominają wilgotną galaretkę. Ze względu na swoje niezwykłe właściwości oraz zmienność kształtu hydrożele mają wiele zastosowań w różnych dziedzinach gospodarki, w tym w dużym stopniu w medycynie oraz kosmetologii (opatrunki na rany, kremy, maści chłodzące, soczewki kontaktowe). Hydrogel będący magicznym i innowacyjnym dodatkiem do gleby to doskonałe wsparcie w ogrodnictwie. Ważne, aby granulki zmieszać z suchą ziemią w odpowiednich proporcjach, najlepiej przed posadzeniem roślin i dopiero wówczas obficie podlać wodą. Hydrożel do kwiatów zbierze wodę z podlewania i zatrzyma ją w sobie, po czym będzie ją stopniowo oddawał roślinom, utrzymując wilgoć w glebie. Ponadto hydrożel ogrodniczy zwany magazynem wody zatrzymuje również składniki pokarmowe pochodzące z nawożenia, co zapobiega ich wymywaniu z gleby. Wspiera systemu korzeniowego roślin, zapewniając zdrowy rozwój, wygląd warzyw, roślin ozdobnych oraz kwiatów doniczkowych. Po oddaniu wody kulki hydrożelowe kurczą się, co wpływa na żyzność i strukturę gleby.

    Kulki hydrożelowe sypkie i po nasiąknięciu wodą Kulki hydrożelowe sypkie i po nasiąknięciu wodą

    Hydrożel na suszę – korzyści stosowania

    Hydrożele ogrodnicze stosowane razem z ziemią ogrodniczą wywierają dobroczynny wpływ na uprawy, ale również przyczynia się do oszczędności wody i czasu przeznaczanego na podlewanie. W okresie suszy będzie oddawał wodę zebraną z wcześniejszych opadów lub pochodzącą z podlewania. Wyjeżdżając na dłuższy urlop często martwiliśmy się, kto podleje za nas trawnik, warzywniak czy kwiaty na balkonie lub w mieszkaniu. Stosując polimery nie musimy martwić się tą kwestią. Ziemia będzie dłużej wilgotna, a my sami rzadziej będziemy podlewać trawnik i kwiaty doniczkowe, gdyż hydrożel ogrodniczy wykona za nas tę pracę. Należy również pamiętać, że częste podlewanie trawników oraz upraw wiąże się z kosztami poniesionymi na zużytą wodę. Dzięki niemu rośliny nie będą narażone na przesuszenia, a wilgotna gleba doskonale odżywi system korzeniowy zapewniając szybszy wzrost, bujne kwitnienie czy owocowanie.

    Agrożel do kwiatów - Najważniejsze zalety

    • Superabsorbent, który pochłania duże ilości wody i zapobiega przesuszeniu gleby,
    • Zapewnia roślinom stały dostęp do wody co ogranicza tzw. stres wodny,
    • Wpływa na dobrostan roślin, wspierając ich wzrost, rozwój, plonowanie i bujne kwitnienie,
    • Zapobiega uciekaniu wody do głębszych warstw gleby,
    • Wraz z pobieraną wodą zachowuje składniki odżywcze pochodzące z nawożenia i oddaje jej roślinom w okresach suszy,
    • Oszczędność wody, zwłaszcza w okresie suszy, kiedy zapotrzebowanie na wodę jest bardzo duże – mniejsza częstotliwość podlewania,
    • Zastosowanie hydrożelu zapewni oszczędności finansowe – częste podlewanie to wyższe rachunki za wodę,
    • Granulki żelowe pęcznieją przy pobieraniu wody i kurczą się wraz z jej oddawaniem, co poprawia strukturę gleby i wpływa na jej spulchnienie.
    Hydrożel ogrodniczy utrzymujący wilgotność w glebie

    Gdzie i kiedy stosować hydrożel ogrodniczy?

    Agrożel jest preparatem uniwersalnym i można go stosować wszędzie tam, gdzie potrzeba zadbać o odpowiednie nawodnienie roślin. Hydrożel ogrodniczy można stosować przed zakładaniem upraw, jak i przy roślinach, które już rosną, a według nas przydałoby im się dodatkowe nawodnienie. Najlepiej sprawdza się na glebach lekkich i dobrze przepuszczalnych, gdzie trudno jest na dłużej zachować wodę i składniki nawozowe, które szybko uciekają do wód gruntowych. Nie warto jednak go stosować na glebach ciężkich, terenach podmokłych oraz w uprawie roślin, które nie wymagają stałego nawodnienia. Należy również pamiętać o tym, aby przestrzegać zaleceń producenta i nie przesadzać z ilością hydrożelu w glebie. Zazwyczaj stosuje się dawkę kilka gram na jeden litr podłoża. Zastosowanie nadmiaru kulek hydrożelowych może spowodować, że ziemia będzie zbyt wilgotna, co ograniczy dostęp powietrza i spowoduje zamieranie systemu korzeniowego, a następnie całej rośliny. Niedobór hydrożelu z kolei sprawi, że nie będzie wydajny.

    Jak stosować hydrożel ogrodniczy Jak stosować hydrożel ogrodniczy

    Jak stosować kulki hydrożelowe do kwiatów?

    Samo stosowanie agrożelu jest bardzo proste. Wystarczy zmieszać drobne kulki hydrożelowe z ziemią na głębokości około 10-20 cm, czyli tam, gdzie tworzy się system korzeniowy. W uprawie roślin doniczkowych oczywiście należy wziąć pod uwagę wielkość donicy oraz rośliny, która w niej będzie rosła. Nie można stosować hydrożelu jako posypkę na wierzchnią warstwę podłoża, gdyż nie przyniesie to żadnych skutków, poza rozwijającą się pleśnią. Po wymieszaniu preparatu z ziemią sadzimy rośliny, krzewy, drzewa, czy siejemy trawę. Początkowe podlewanie powinno być systematyczne i w miarę obfite, ponieważ hydrożel dodawany do ziemi ogrodowej wymaga trochę czasu, aby mógł wchłonąć wodę. Jeżeli przesadzimy z ilością hydrożelu, zauważymy że ziemia jest nadmiernie wilgotna, napęczniały hydrożel będzie widoczny w otoczeniu rośliny, takich sytuacji unikamy, gdyż możemy zwyczajnie utopić i zmarnować nasze kwiaty doniczkowe. W tym celu warto zaopatrzyć się w ogrodowy miernik wilgotności, narzędzie pomocne w monitorowaniu poziomu nawodnienia w glebie.

    Czy hydrożele ogrodnicze są bezpieczne?

    Raz zastosowany w danym miejscu hydrożel ogrodniczy utrzymuje się w glebie nawet do 5 lat. Warto zaznaczyć, że substancja ta nie jest toksyczna, a ponadto jest w pełni biodegradowalna, ulega rozkładowi w sposób naturalny oraz jest neutralny dla środowiska naturalnego. Ważne, aby stosować go zgodnie z zaleceniami producenta, wówczas osiągniemy zadowalające efekty jego stosowania.